Kategorie

Epapier?

Papier elektroniczny (e-papier) – rodzaj wyświetlacza, który swoimi gabarytami i elastycznością dąży do imitacji papieru. Na e-papierze można tworzyć notatki za pomocą odpowiednich narzędzi (np. elektryczny „ołówek”) albo na którego powierzchni może być wyświetlany elektronicznie zapisany tekst.
Rozpowszechnienie e-papieru ograniczyłoby zużycie papieru do robienia notatek oraz zmniejszyłoby ilości drukowanych pism.
Autorem terminu „e-papier”, a zarazem wynalazcą „e-papieru” jest Nicholas Sheridon, który pracował w latach 70. nad wyświetlaczami mogącymi zastąpić monitory oparte na technologii CRT dla firmy Xerox.

Papier elektroniczny (e-papier, e papier) to elektroniczny wyświetlacz zastępujący papier. Jest cienki i wygodny w obsłudze. Można na nim przeglądać książki, codzienną prasę, nagrania dźwiękowe i wideo; można też robić notatki. Urządzenie ma wewnętrzny dysk, na który można ściągać nowe materiały za pomocą bezpłatnej bezprzewodowej sieci lub z użyciem kabla czy urządzania USB.

Rozpowszechnienie epapierowych, elektronicznych wyświetlaczy pozwoli uniknąć marnowania ogromnych ilości papieru używanego do drukowania codziennej prasy, ulotek, notatek, itd.

Czytnik książek elektronicznych (też: czytnik e-książek, czytnik e-booków, epapieru, e-czytnik z ang. e-book reader) – urządzenie cyfrowe umożliwiające wyświetlanie i czytanie książek elektronicznych (e-book) i czasopism (e-gazeta) oraz wszelkich innych dokumentów w formie epapierowej. Jest wyposażony w wyświetlacz oraz pamięć wewnętrzną.

E-czytnik posiada wyświetlacz i pamięć wewnętrzną; umożliwia czytanie e-booków, e-gazet, plików tekstowych i graficznych (w tym m.in. txt, doc, rtf, pdf). Umożliwia też odsłuchiwanie e-książek / odtwarzanie audiobooków. Dane można przesłać przez USB z i na kartę pamięci.  [źródło: Wikipedia]

e-paper

Rodzaje epapieru

Istnieje wiele konkurencyjnych technologii mających sprostać wymogom „prawdziwego” e-papieru.

Gyricon

Historycznie pierwszą technologią był „e-papier” składający się z mikroskopijnych kulek magnetycznych wprasowywanych między dwie cienkie folie, z których jedna posiadała zdolność przewodzenia prądu. Kulki te z jednej strony były czarne a z drugiej białe. Po przyłożeniu punktowego pola elektrycznego przy pomocy „elektronicznego pisaka” obracały się one czarną stroną do powierzchni papieru. „Zmazanie zapisu” następowało po przyłożeniu silnego pola elektrycznego do całej „kartki”, co powodowało obrócenie się wszystkich kulek białą stroną ku powierzchni papieru. Technologia ta została opracowana w latach 70. XX wieku, przez Nicka Sheridona z Xerox’s Palo Alto Research Center i opatentowana pod nazwą Gyricon.

e-papier Jacobsona

W latach 90. XX w. Joseph Jacobson opracował inny rodzaj e-papieru. Technologia ta jest oparta na mikroskopijnych kapsułkach wypełnionych elektrycznie naładowanymi drobinami o białej barwie, zawieszonymi w kolorowanym oleju. Normalnie drobiny te wypływają na powierzchnię oleju i zakrywają całkowicie olej. Przyłożenie słabego pola elektrycznego od dołu papieru ściąga drobiny na dół kapsułek i odsłania kolorowy olej.

Sam pomysł nie był nowy – gdyż na podobnej zasadzie działała dawno zarzucona technologia wyświetlaczy elektroforetycznych, jednak nowością było umieszczenie kapsułek w cienkiej, giętkiej folii a nie w płytce szklanej. Podstawowym problemem z tym rodzajem e-papieru jest nietrwałość zapisu, gdyż jest on podatny na wstrząsy i działanie zewnętrznych źródeł pola elektrycznego.

E Ink.

Modyfikacją tej technologii, również opracowaną przez Jacobsona, jest folia z kapsułkami, w których jest bezbarwny olej i dwa rodzaje naładowanych elektrycznie drobin: białe i czarne. Firma założona przez Jacobsona o nazwie E Ink rozpoczęła w 1999 r. produkcję e-papieru opartego na tej technologii, który jak dotąd znalazł zastosowanie w sieci amerykańskich hipermarketów Wall Mart i jest tam stosowany do tablic ogłoszeniowych i tabliczek z cenami, których zawartość jest sterowana przez centralny system komputerowy.

Inne rodzaje e-papieru

Wiele innych firm pracuje usilnie nad rozmaitymi technologiami e-papieru, opartymi m.in. na: ciekłych kryształach, wyświetlaczach elektrochemicznych i plazmowych. Do firm zajmujących się tą dziedziną badań zalicza się m.in.: Gyricon, który nadal istnieje po uniezależnieniu się od Xeroksa, Philips Electronics, Kent Displays, Nterra i Sony.

Firma Hitachi pracuje nad elastycznym wyświetlaczem, wykonany w technologii EPD (z ang. Electronic Paper Display) o przekątnej 13,1 cala. E-papier Hitachi potrafi wyświetlić kolorowy obraz w rozdzielczości 512×384 pikseli.

W kwietniu 2004 firma Sony ogłosiła wypuszczenie pierwszego, komercyjnie dostępnego urządzenia spełniającego rolę e-papieru o nazwie LIBRIé. LIBRIé to mały, lekki czytnik książek elektronicznych, w którym wyświetlacz jest oparty na technologii e-papieru opracowanej wspólnie przez E ink, Philipsa i Sony.

źródło informacji: wikipedia